HORYZONT ZDARZEŃ - warsztaty Pawła Kuli

Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza

Miasto to hybryda, w obrębie której spotyka się umiłowanie funkcjonalności oraz miejsca i zjawiska wyłączone spod kurateli planujących umysłów. To wschody i zachody Słońca, widoki z ostatnich pięter, smog, wilgoć i nocny zapach czekolady. Nieoczekiwane symbiozy oraz gwałtowne konflikty, choć nie wszystko, co nam coś przypomina, musi być tym, co znamy. Tam jednak można pójść, nadać rzeczom nowe nazwy i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Projektując działania warsztatowe, Paweł często czerpie inspiracje z rzeczywistości, której nie rozumie. W tym przypadku chciałby zaproponować kilka oddzielnych działań, które łączy nietrwałość zjawisk je tworzących, zgoda na przypadek oraz miasto jako przestrzeń do doświadczeń.

Warsztat składa się z dwóch modułów:

Czego nie widać, a co można zobaczyć, czyli ćwiczenia z obserwacji i rysowania powidoków.

Poza mapą, czyli wspólne spacery po mieście według indywidualnie zaproponowanej reguły.

Do przeprowadzenia badań przyda się własny aparat fotograficzny (wystarczy taki w smartfonie), odrobina czasu i dobry nastrój. Możesz wybrać się na tę wyprawę sam, w grupie znajomych lub z rodziną. Później możesz powtórzyć to w miejscu, które dobrze znasz lub w miejscu, w którym jesteś po raz pierwszy. 

 

grupa: do 20 osób (wiek dowolny, choć małe dzieci raczej z asystą)

czas: 2 godziny

 

Paweł Kula − interesują go graniczne obszary fotografii, błędy procesów fotograficznych, działania poza programem urządzeń rejestrujących zdjęcia, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki non-camerowe. Wykorzystuje także naturalną światłoczułość − rośliny, powidoki, zjawisko fosforescencji oraz buduje archaiczne zabawki optyczne. Potencjał tych doświadczeń wykorzystuje, projektując i prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Działa w stowarzyszeniu Oswajanie Sztuki. Ukończył studia fotograficzne na ASP w Poznaniu. Mieszka w Szczecinie.

 

Projekt „Spoiwa Kultury 24H. Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza“ jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Projekt ”Spoiwa Kultury 24H. Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza“ wird durch die Europäische Union aus Mitteln des Europäischen Fonds für regionale Entwicklung unterstützt (Fonds für kleine Projekte im Rahmen des Kooperationsprogramms Interreg V A Mecklenburg-Vorpommern / Brandenburg / Polen in der Euroregion Pomerania).

 

powrót