FANFARA TRANSILVANIA / BALKAN GYPSY BRASS – koncert

Łąka Kany

Fanfara Transilvania cieszy się sławą i uznaniem jako najlepsza orkiestra dęta bałkańskich Romów. Pochodzą z Transylwanii, historycznego regionu leżącego w Rumunii – tego samego, który zasłynął postacią hrabiego Draculi. 

Grupa złożona jest z 10 muzyków; są oni ze sobą spokrewnieni, a zamiłowanie do tradycji i szacunek dla wartości społeczności przekazują w jej obrębie z ojca na syna, zachowując w ten sposób swoje bogate muzyczne dziedzictwo. 

Tradycje te są podtrzymywane od stuleci, a styl grupy Fanfara Transilvania ma w sobie coś typowego dla ducha tej starej prowincji: pradawna muzyka cygańska wykonywana w zapierającym dech w piersiach tempie (do 200 uderzeń na minutę) łączy się z innymi bałkańskimi gatunkami, tworząc wspaniałe rytmiczne melodie. 

Dziesięciu członków Fanfara Transilvania to muzycy obyci z różnymi stylami, a chociaż większość z nich z trudem czyta nuty, potrafią odtworzyć każdą melodię po usłyszeniu jej tylko raz. Złożone rytmy i harmonie rumuńskich tańców tradycyjnych grają oni z imponującą werwą, bliska ona doskonałości. 

Fanfara Transilvania darzy szacunkiem dokonania swoich poprzedników, łącząc stare i nowe style, tradycje i innowacje. Kiedy grają, ich słuchacze domagają się tylko jednego: by nie przestawali. Ich tempo jest karkołomne, ich ukochane instrumenty są poobijane, a ich muzyka sprawia, że nogi same rwą się do tańca. 

Fanfara Transilvania, czynna na bałkańskiej scenie muzycznej, występuje na rozmaitych imprezach, takich jak wesela, pogrzeby, festiwale, imprezy karnawałowe czy wiejskie zabawy. Muzyka jest ich sposobem na życie, a zespół dużo podróżuje, prezentując swe dokonania zarówno w Rumunii, jak i za granicą. W ciągu ostatnich 5 lat zagrali ponad 500 koncertów indywidualnych i festiwalowych. Występowali m.in. w Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech, w Polsce, Francji, na Słowacji i Litwie. 

Na włoskim przeglądzie Festival de Folklore Gorizia Fanfara Transilvania zdobyła „folkowego Oscara" za najlepszą muzykę.  

powrót