Spoiwa 2020

FESTIWAL SPOIWA KULTURY 2020

22–26.09.2020

30.09–4.10.2020

 

Festiwal zawsze był dla nas świadectwem czasu, w jakim się znajdujemy. Próbą rozpoznania, w jaki sposób postrzegamy, rozpoznajemy, słyszymy rzeczywistość. Był naszym dialogiem zarówno z przestrzenią miasta, jak i nieoczywistością współczesnego świata. Był też powoływanym za każdym razem wspólnotowym świętem, spotykaniem kultur, oswajaniem inności. Zawsze starał się zapraszać do bycia blisko.

 

W czasie obecnym – w którym wszyscy poddani jesteśmy niezwykle przewrotnemu (zbiorowemu, choć przeżywanemu w wymuszonej izolacji) doświadczeniu – nie sposób nie odnieść się do sytuacji, która każe na nowo definiować poczucie wspólnoty, komunikacji i dbałości o drugiego człowieka. Nie sposób nie zadać sobie pytań, które warunkują zmianę myślenia także o formule wydarzenia.

 

 

Chcemy więc w tej, po raz pierwszy jesiennej, już niewakacyjnej edycji Spoiw Kultury, zaproponować naszym widzom czas rozproszenia, niespieszności. Czas spotykania, lecz z zachowaniem fizycznego dystansu – będący jednocześnie próbą określenia, czym ten dystans jest, jakie są jego konsekwencje, jak na nowo ustawia on relacje społeczne, jak opisuje naszą kruchość i samotność.

 

Program podzielimy na dwa bloki realizowane w dwóch kolejnych tygodniach: pierwszy będzie rozmową z przeszłością i historią, drugi – próbą diagnozy skrawków teraźniejszości. Na jeden dzień przypadać będzie jedno wydarzenie (eksplorujące różne nieoczywiste przestrzenie miasta), które stanie się tematem/powodem bezpośredniego lub pośredniego – budowanego na świadomym dystansie – spotkania twórcy z widzem. Nasze zaproszenie do zbudowania artystycznych wypowiedzi w kontekście czasu i miejsca przyjęli między innymi: Paweł Szamburski, Weronika Fibich i Natalia Szostak, Patrycja Dołowy i Michelle Levy wraz z Kathleen Amshoff, Ludomir Franczak, Robert Mleczko i Adam Majiczek, Łona i Webber, grupa t.kanka, Instytut Sztuk Performatywnych (Weronika Szczawińska), Kolektyw LIGNA, korsykański zespół Tempvs Fvgit.

 

 

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce musimy bardzo ograniczyć obecność bezpośrednich uczestników poszczególnych wydarzeń. Bezpłatne wejściówki rezerwować można tylko drogą mailową: – jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki na wybrane wydarzenie (w treści maila prosimy podać imię, nazwisko, numer telefonu oraz dookreślić punkt programu). O dalszych procedurach będziemy komunikować się z Widzami indywidualnie drogą mailową lub telefoniczną.

 

Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że część wydarzeń będziemy mogli po raz pierwszy przeprowadzić w Internecie w formule live streaming, co oznacza, że będziemy mogli spotkać się z Widzami na całym świecie! Pamiętamy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a nowe jakości niech staną się naszym wspólnym, nowym doświadczeniem poszukiwania Spotkania i bycia razem. 

 

 

Projekt „Spoiwa Kultury 2020” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Teatr i Taniec.

Projekt „Rozproszenie” dofinansowany został ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe-Institut.