UKRYTY WYMIAR, część 1 i 2, Antoni Karwowski, Beatrice Didier, Stephan US – performanse

TRAFO Trafostacja Sztuki i plac Solidarności

Projekt realizowany przez 3 znanych w skali międzynarodowej artystów: Beatrice Didier (Belgia), Antoni Karwowski (Polska), Stephan US (Niemcy). Projekt podejmuje problematykę tożsamości w kontekście zjawisk zachodzących we współczesnym świecie. Celem jest wykreowanie utworów artystycznego o uniwersalnym, humanistycznym przesłaniu. Projekt ma formę dyptyku. Pierwsza część realizowana jest w przestrzeni zamkniętej TRAFO, druga w przestrzeni otwartej placu Solidarności i ma charakter działania symultanicznego.

 

„###"  

Béatrice Didier (Belgia) ur. 1971, jest artystką intermedialną, której praktyka artystyczna ma swoje źródła w teatrze eksperymentalnym. Dyrektorka znanego w skali międzynarodowej festiwalu ACTUS, niezależny wykładowca i kurator. Stale współpracuje z międzynarodową organizacją PAErsche skupiającą wybitnych artystów z obszaru performansu. Prezentowała swoje prace w wielu krajach na całym świecie.

Artystka pisze: moja praca jest zakorzeniona w surowych emocjach związanych z kontekstem autobiograficznym i zaczyna się od kontaktu z ludźmi, przestrzenią, materiałem...

Działania są fragmentami ciągłego procesu, jeden performans przenosi mnie do kolejnego i tak dalej, pracuję „na odbiciu / on the rebound". Nie po to, by uciec od świata, ale by ponownie nadać pewną wartość pojęciu TU i TERAZ.

 

„Erozja" 

Antoni Karwowski (Polska) ur. 1948, artysta performer, kurator i niezależny wykładowca, organizator wielu międzynarodowych projektów, autor książki "Sekretna czerń mleka − performance".

Antoni Karwowski bada w sposób holistyczny własną pamięć i doświadczenie. Jak twierdzi, samo wystąpienie jest dla niego tylko składnikiem procesu, tego, co poprzedza i następuje po performansie.

W realizacjach artysty widać wiele przenikających się planów i bogactwo wątków skupionych wokół postawionej tezy: Rzeczywistość nabiera sensu, stojąc w „świetle pamięci”.  

Utrzymuje liczne kontakty z miejscami sztuki, m.in. w Berlinie, Nowym Jorku, Seulu, Bostonie, Gwangju, Kolonii, Barcelonie, Marsylii. Prezentował swoje performanse w wielu ważnych dla sztuki miejscach w Polsce i zagranicą. 

 

„Nomadic No Man´s Land # Szczecin”  

Stephan US (Niemcy) ur. 1966, artysta intermedialny, kurator i wykładowca. Głównym obszarem aktywności jest performans, od 1994 roku zrealizował ponad 290 projektów. Od 2001 roku intensywnie pracuje nad paradoksem nicości i dziedzin pokrewnych, takich jak cisza, pustka, nieobecność itp. W 2006 roku otworzył jedyne na świecie archiwum NIC, które obecnie zawiera 2950 obiektów. Wykładał na Uniwersytecie w Kassel i otrzymał liczne nagrody i stypendia, między innymi: rezydencja Północnej Nadrenii-Westfalii w Finlandii i Stambule.

Obecnie zajmuje się codziennymi „autotestami" oraz „niczym i pustką w systemach". 

Nomadyczna Ziemia Niczyja # Szczecin 

Ziemia niczyja to przestrzeń, a nie miejsce. 

Ziemia Niczyja należy do wszystkich. 

Każdy może być w Ziemi Niczyjej. 

Każdy może stworzyć Ziemię Niczyją. 

W Ziemi Niczyjej nikt nie należy do nikogo. 

Co z tego wyniknie, nikt nie wie. Ale coś się będzie działo. 

powrót