Pieśni dla miasta

Wszystko zaczęło się od tego linku
Sześciu mężczyzn z islandzkiego zespołu Árstíðir śpiewa na dworcu kolejowym w Wuppertalu pieśń „Heyr himna smiður” z muzyką Þorkell Sigurbjörnssona do tekstu Kolbeinn Tumasona z XIII wieku. Ta pieśń to modlitwa. Nie tylko dlatego, że autor tekstu zwraca się do Boga.
To modlitwa płynącym z serca dźwiękiem. Kiedy słucham tej pieśni zatrzymuję się, osadzam, zakorzeniam w sobie, wracam do siebie, ta pieśń pomaga mi odzyskać wewnętrzną harmonię i równowagę, otwiera moje serce.
Doświadczałem już tego wielokrotnie słuchając podobnych pieśni.
Pomyślałem sobie, że bardzo chciałbym zrobić projekt, w którym z grupą śpiewających mężczyzn wyjdziemy w miasto, i w miejscach, w których panuje największy chaos, pośpiech, w którym jest dużo ludzi, ale każdy z nich jest osobno, skupiony na swoich sprawach,  zaśpiewamy podobną pieśń. Pieśń, która być może pomoże komuś zatrzymać się na chwilę, odetchnąć, wejść w kontakt ze sobą, wrócić do tu i teraz, wzruszyć się, otworzyć na siebie i innych.
Z tym pomysłem/marzeniem zwróciłem się do Tomka Krzyżanowskiego, muzyka, kompozytora, który od wielu lat zajmuje się śpiewaniem. Tomek powiedział, że świetnie się składa, bo właśnie jakiś czas temu razem ze znajomymi mężczyznami poczuli, że mają dużą potrzebę spotkać się i razem śpiewać. Oboje poczuliśmy, że projekt „Pieśni dla miasta” stwarza do tego wspaniałą okazję. Tym bardziej, że większość z tych mężczyzn nie może pozwolić sobie na zajmowanie się wyłącznie sztuką. Mają swoje rodziny, zarabiają w korporacjach, żyją w dużym pośpiechu i napięciu i mają coraz mniej czasu na zajmowanie się swoją pasją. Oni też potrzebują się zatrzymać i zrobić coś od serca. Wydaje mi się, że jest to idealny punkt wyjścia do opisanego przez mnie działania w mieście. Nie przychodzimy do Was jako ci, którzy są idealnie wewnętrznie zharmonizowani, wyciszeni i osadzeni w sobie. Nie, przychodzimy z tego samego świata co wy. Ze swoim wewnętrznym chaosem i pośpiechem. Zatrzymujemy się na chwilę i poprzez wspólny śpiew próbujemy wrócić do siebie, odnaleźć wewnętrzny spokój, równowagę i harmonię, zestroić się ze sobą i z innymi. I zapraszamy was do tego doświadczenia, dzielimy się nim z wami.

Pieśni, które będziemy śpiewać będą pochodziły z różnych tradycji, kultur i religii.
Chcemy w ten sposób uszanować  wszystkich mieszkańców miasta - żyjących i nieżyjących, wierzących i niewierzących, różnych narodowości i wyznań, tych, którzy mieszkają tu od pokoleń i tych, którzy mieszkają tu od niedawna. Skupiamy się na tym, żeby wybrana pieśń działała przede wszystkim poprzez dźwięk, przez zapisaną w niej harmonię.

Dlaczego „Pieśni dla miasta” będą śpiewali sami mężczyźni?
Śpiewanie w naszym świecie kojarzy się z czymś miękkim, słabym, mało konkretnym. Szkoda na nie czasu. „Prawdziwi mężczyźni” raczej nie śpiewają. Męska energia związana jest z działaniem, z konkretem. Mężczyźni nie pokazują swoich słabości. Nie odpuszczają. Często nadużywają siebie. Odcinają się od swoich uczuć, emocji. Ukrywają je. Raczej walczą, rywalizują ze sobą niż współpracują.  Nie ma się co dziwić, że świat, którym w większości rządzili i rządzą mężczyźni, wygląda tak jak wygląda, że mało w nim harmonii i równowagi, więcej wojen niż pokoju. Chcielibyśmy odczarować ten wzorzec, spróbować odnaleźć i przywrócić utraconą harmonię – przede wszystkim w nas samych, a potem podzielić się nią z innymi. Chcielibyśmy zrobić to poprzez wspólne śpiewanie - działanie, które płynie z serca, jest bezinteresowne i pozbawione rywalizacji, poprzez które możemy otworzyć się na to co w nas miękkie, słabe i bezbronne, które daje nam szansę na ujawnienie naszych uczuć i emocji i podzielenie się nimi z innymi.

Zespół PIEŚNI DLA MIASTA tworzą:
1. Mateusz Przyłęcki (reżyser teatralny, zrealizował spektakle w Teatrze Współczesnym oraz Teatrze Kana w Szczecinie, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatrze Pinokio w Łodzi) – opieka artystyczna i koordynacja projektu
2. Tomasz Krzyżanowski (kompozytor, muzyk, aranżer, wokalista, kieruje Wielkim Chórem Młodej Chorei, Teatr Chorea, Łódź) – kierownictwo muzyczne projektu, śpiew
3. Kuba Pałys (trener wokalny, pianista, wokalista, Teatr Chorea, Łódź) - śpiew
4. Piotr Starzyński (aktor, wokalista, Teatr Kana, Szczecin) - śpiew
5. Marcin Styborski (muzyk, wokalista, na stałe w zespole Marry No Wayne) - śpiew
6. Maciek Maciaszek (trębacz, wokalista, aktor, Teatr Chorea, Łódź) - śpiew
7. Sean Palmer (aktor, wokalista, kieruje chórem Gre Badanie i chórem Polin) - śpiew
8. Hubert Domański (aktor, wokalista, pedagog teatralny, Teatr Chorea, Łódź) - śpiew
9. Maciek Staniecki (kompozytor, producent muzyczny, realizator) - śpiew
10. Tomasz Kowalski (fotograf) – dokumentacja projektu

Autorski projekt PIEŚNI DLA MIASTA został zrealizowany w ramach konkursu Nurt OFF na 37 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – tam miał swoją premierę oraz został wyrózniony przez jury.

Trasa Pieśni dla miasta:
1. Pawilon przed Muzeum Narodowego przy schodach ul. Wały Chrobrego - rozgrzewka godz. 12.30
2. Most Długi, Bulwar piastowski (przejście pod mostem) - godz. 13.05
3.Dworzec PKP-hala główna przy kasach - godz. 13.35
4. Urząd Pocztowy  ul. Dworcowa 20 - godz. 13.55
5. Galeria Kaskada - godz. 14.25
6. Przejście podziemne przy ul. Wyzwolenia - godz. 14.55
7. Targowisko Manhattan – okolice stoiska  19C - godz. 15.25
8. Tramwaj nr 3 od przystanku ul. Kołłątaja 32 do pl.Żołnierza Polskiego 12 - godz.15.49

ppa.wroclaw.pl
www.facebook.com/piesnidlamiasta

Zdjęcia:
Copyright: www.harmonyart.eu
Fot.
Tomasz Jimmy Kowalski
Szymon Szabliński
Karolina Masztakow

Tekst: Mateusz Przyłęcki

Wstep wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

Pieśni dla miasta
Pieśni dla miasta
Pieśni dla miasta
Pieśni dla miasta
Pieśni dla miasta
Pieśni dla miasta
powrót