OUMUAMUA, Tze Toh / TO Ensemble − koncert

Dom Kultury „13 Muz”

Naukowiec odkrywa przypadkowo niezwykłą kometę w kształcie cygara podróżującą przez nasz układ słoneczny − pierwszy obiekt międzygwiezdny. Twórca filmów dokumentalnych znajduje ukrytą sieć, w której drzewa komunikują się ze sobą. Studium biologii marynistycznej odkrywa tajemniczą pieśń oceanu. Pozornie niepowiązane wydarzenia łączą nas wszystkich, abyśmy mogli odkryć świat ukryty na Ziemi, który na zawsze zmieni sposób, w jaki ludzkość postrzega swoje istnienie.

„Oumuamua” celebruje ideę, że wszystkie żyjące istoty istnieją, komunikując się − afirmacja natury, że wszyscy jesteśmy w niewytłumaczalny sposób połączeni we wszechświecie. Koncert zainspirowany pierwszym znanym obiektem międzygwiezdnym o nazwie „Oumuamua" (co oznacza „posłaniec z daleka, przybywający jako pierwszy" w języku hawajskim), który przeszedł przez Układ Słoneczny w dniu 19 października 2017 roku. Zabierzemy słuchaczy w transcendentalną podróż muzyczną w ukryty świat natury na Ziemi i poza naszą planetą.

Dzięki oryginalnemu projektowi muzycznemu i dźwiękowemu wielokrotnie nagradzanego Ssngapurskiego kompozytora i pianisty: Tze Toh, projekt łączy w sobie wspaniałość muzyki filmowej i połączenie muzyki klasycznej z przełomową kolektywną jazzową, karnatacką i wokalną improwizacją na żywo, wykonywaną przez międzynarodową, zróżnicowaną grupę muzyków.

Zestaw utworów skomponowanych dla „Oumuamua" miał swoją premierę w Singapurze w teatrze Esplanade, Recital Studio 7 kwietnia 2018 roku. TO Ensemble z dumą wystąpi na  Spoiwach, czyniąc ten koncert europejską premierą „Oumuamua".

Wystąpią:

Lazar T. Sebastine (skrzypce indyjskie), Helena Hulsman (jazz wokal) i Tze Toh (fortepian).

„Jego muzyka jest międzykulturowym azjatyckim splotem, przemieszcza się wygodnie pomiędzy gatunkami i epokami, z zaskakującą atmosferą jazzu, muzyki fusion i muzyki niezależnej... Nie przegap swojej następnej podróży!", The Straits Times

Wiodący singapurski zespół muzyki współczesnej, który w swych utworach odkrywa związki między człowiekiem, technologią a naturą. Czerpie z różnorodności kultur muzycznych, w tym jazzu, muzyki filmowej, muzyki klasycznej i szeroko pojętych azjatyckich dźwięków. Opisany przez „The Business Times” jako "wyrafinowany i dostępny", debiutancki album zespołu: „Stories from wonderland” (nagrany pod nazwą „Tze n Looking Glass”) został wybrany jako jeden z najlepszych albumów roku 2011. 

Zespół założony w 2007 roku, przez wielokrotnie nagradzanego kompozytora i pianistę:        Tze Toh, opisanego przez „The Straits Times” jako "niezwykłego muzyka, którego idiom swobodnie krąży pomiędzy gatunkami muzyki klasycznej, jazzowej, światowej i filmowej". Kolektyw złożony jest z wybitnych, unikalnych osobowości wywodzących się z różnych tradycji i kultur. Zdobył uznanie za swoje oryginalne widowisko filmowo-muzyczne: „Land with no Sun", gdzie w postapokaliptycznym świecie kwestionowane są wybory człowieka, którego potencjał istnieje zarówno jako destruktywna, jak i twórcza materia. Spektakl otrzymał owacje na stojąco, gdy został nagrodzony w Esplanade Recital Studio w 2015 roku.

TO Ensemble wystąpili na: Festival of Youth Olympic Flame 2010 (Auckland), Singapore International Festival of Music (2016), Esplanade's MOSAIC Music Festival, Singapore HeritageFestival 2017, 2015 Titian Budaya Festival i współpracowali międzynarodowo z Cartierem, Toyotą i Xynteo. Zespół aktywnie współpracuje przy projektach związanych z filmem, sztuką współczesną i sztuką wizualną, należy wspomnieć o nagraniach dla nagradzanych producentów filmowych, takich jak: Royston Tan, utwory do filmu „Opowiadania", czy Erik Wayne „Our Our Fathers" (film SG50) i niedawnej reklamy Toyoty „Obietnica". Tworzą też m.in. oryginalne motywy dla galerii: Singapore's Gallery „Late Night series" i Garden by the Bay's „Official opening music".

Głównymi solistami są: Lazar T. Sebastine (skrzypce indyjskie), Teo Boon Chye (saksofon), Christina Zhou (skrzypce), Tze Toh (fortepian), Martin Peh (skrzypce), Helena Hulsman (jazzowy wokal) i Weena Phua (e. bass). W Szczecinie wystąpią w formie trio: Helena Hulsman, Lazar T. Sebastine, Tze Toh.

powrót