NYX, Gijs van Bon – piaskopis / akcja performatywna / instalacja

plac Solidarności

Nyx, bogini nocy, córa Chaosu, krocząc po niebie, rozciąga nad światem ciemną mgławicę.

Nocą Nyx pisze wiersze, posługując się proszkiem emitującym światło. Lśniący tekst powoli, litera po literze, wyłania się z maszyny. Na ziemi świecące litery stają się słowami, a słowa – poetyckimi tekstami. Cudowna pisarka przeprowadza poprzez noc tekst i czytelnika.

Nyx to urządzenie, które swoim „ramieniem” pisze na ziemi przy pomocy świecącego proszku. Proszek powoli wydostaje się z maszyny, która porusza się do przodu, a mocna lampa naładowuje go energią. Teksty świecą przez pewien czas. „Nosiciel światła”, osoba niosąca „świetlne jarzmo”, nieustannie krąży pomiędzy tekstami, ponownie ładując je energią, aby mogły być widoczne dla widzów. 

Nyx pisze swoje teksty w całkowitych ciemnościach. W rezultacie pojawia się długa ścieżka „świetlnej” poezji. Widzowie będą mogli kroczyć tą ścieżką, czytając teksty w ciszy, a czasem na głos. 

Za sprawą kontrastu pomiędzy świecącymi literami a ciemnością nocy lub wieczoru, widzowie stają się skupieni i czytają teksty z uwagą. Dzięki dużym rozmiarom tekstu, można je czytać, spacerując. Nowe słowo pojawia się z każdym krokiem. 

 

„NOSICIEL ŚWIATŁA” 

Drugim źródłem magii staje się osoba zwana nosicielem światła. Kiedy teksty przygasają, nosiciel światła oświetla je swoim „świetlnym jarzmem” i sprawia, że znowu stają się ​​widoczne. Chwila ponownego rozświetlenia tekstów ma wyjątkowy i magiczny charakter. 

Całą moc Nyx ujawnia właśnie w chwili „pisania światłem” w mroku. 

Nyx to mniejsza wersja maszyn noszących nazwy Skryf i Blom. Nyx jest w zasadzie modyfikacją pierwszej z nich. W przypadku Skryfa chodzi o tworzenie i usuwanie tekstów w przestrzeni publicznej; w przypadku ​​Nyx – o magię i skupienie światła w ciemności. 

 

JAK DZIAŁA NYX? 

Nyx to sterowane komputerowo urządzenie, nad którym pieczę sprawuje człowiek-operator. Dwa koła umożliwiają jazdę do przodu i do tyłu, natomiast za pisanie odpowiada ramię rozpylające proszek. Zastosowana technologia umożliwia Nyx pisanie liter i tworzenie prostych rysunków – zasadniczo wszystkiego, co składa się z linii. Wysokość liter nie może przekraczać 1 metra. Jeżeli chodzi o długość tekstów, to jest ona nieograniczona. 

„Atramentem” Nyx jest mieszanka fotoluminescencyjnego proszku i maleńkich szklanych kuleczek o średnicy 0,1 mm. Jest ona nieszkodliwa dla środowiska, a następnego dnia można ją bez trudu usunąć przy pomocy miotły i wody. Fotoluminescencyjny składnik mieszanki (znany jako Glow In the Dark) pod wpływem promieni ultrafioletowych „ładuje się” i zaczyna świecić. „Nosiciele światła” obciążeni są „świetlnym jarzmem”, które emituje promieniowanie ultrafioletowe, dzięki czemu fotoluminescencyjny proszek zostaje ponownie „naładowany”. 

powrót