Mikroelementy

Małe zdarzenia artystyczne realizowane przez młodych twórców (szukających szczelin pomiędzy technologią, miastem i człowiekiem), wybrane w mikrokonkursie organizowanym w ramach Festiwalu Spoiwa Kultury.

Te mikro zdarzenia będą próbowały nawiązać intrygujący dialog z wybranym fragmentem miasta, podarować przechodniom zaskoczenie, komentarz do otaczającej go rzeczywistości, pretekst do zatrzymania się.
 

Akcje w ramach Mikroelementów:

One man Show  - Maciej Ratajczyk (stand-up)

Krótki program komediowo-artystyczny stworzony przez M. Ratajczyka. Ten dziwaczny monolog to próba spojrzenia na rzeczywistość przez pryzmat absurdu zapisanego w naszym codziennym życiu. Jak wygląda współczesne życie studenta, jaką mądrość życiową możemy znaleźć na murach naszych miast i jak wyglądał teatr XIX wieku – o tym postaramy się porozmawiać.

miejsce: Bulwary Piastowskie, okolice Mostu Długiego
dnia: 1 i 2.07.16; godzina: 15:00 i 16:00; czas trwania: 20 minut

 

Gravicity- Katarzyna Sitarz  (żywa instalacja performatywna)

Żywa instalacja performatywna, która zaprasza przypadkowego przechodnia do doświadczania tkanki miejskiej w nowy, nieznany mu dotychczas sposób.

miejsce: pl. Solidarności 1,  Centrum Dialogu Przełomy.
dnia: 2.07.16; godzina: 15:00 - 15:45; 16:00-16:45; czas trwania: 45 min.

 

Artystyczna akcja promocyjna absolutnie niczego - Teatr NOWEGO  (happening )

Wydarzy się zupełnie NIC. NIC w samym sercu miasta, pośród hałasu tramwajów, miejskiego pośpiechu, centr handlowych. Nicość, która może stać się chwilą oddechu, momentem zatrzymania, wyłamaniem z codzienności albo zupełnie niczym. Skoro zawsze dzieje się tak wiele, to raz nie może wydarzyć się NIC?

 miejsce: Plac Żołnierza Polskiego
 dnia: 1 i 2.07.16; godzina: 15:00 - 17:00; czas trwania: akcja ciągła

 

Suskiewiczówna Szlakiem Legendy - Katarzyna Suska (opowiadanie)

Artystyczne szycie w przestrzeni miejskiej. Ma ono na celu zapoznanie się mieszkańców i odwiedzających Szczecin z legendami związanymi z miastem. Każdy chętny będzie mógł przyczynić się do powstania pomnika szczecińskiej legendy.
Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy głosi, iż książę Bogusław z dynastii Gryfów zlecił nadwornemu krawcowi uszycie siedmiu płaszczy. Materiał sprowadzony specjalnie na tę okazję był tak piękny, że żona krawca prosiła go, by uszył i dla niej coś z tak ładnego sukna. Krawiec oszczędnie kroił materiał na płaszcze dla księcia, by wystarczyło go również na suknię dla ukochanej. Kiedy żona pokazała się na dworze w swej nowej sukni, wszystko się wydało, a książę ukarał krawca, zamykając go w baszcie, gdzie szył stroje dla dworu nie otrzymując żadnej zapłaty. Zaś jego żona  związała swój los  z miejskim szewcem. Baszta swą nazwą ma przypominać mężczyznom o przewrotności kobiet i przestrzegać ich przed spełnianiem kobiecych zachcianek.

 miejsce: Baszta Siedmiu Płaszczy
 dnia: 2.07.16; godzina: 15:00 - 17:00; czas trwania: akcja ciągła

 

 Współistnienie - Paulina Nowicka  (działanie interaktywne)

Akcja jest zaproszeniem do dialogu za pomocą wzroku, głosu oraz kontaktu fizycznego. Czy odważysz się wyjść z biernej roli widza i przekraczając granice wyznaczonej przestrzeni rzeczywiście spotkać znajdującą się tam osobę? Jaka będzie wasza relacja?

miejsce: Jasne Błonia
dnia: 1 i 2.07.16; godzina: 15:00 - 17:00; czas trwania: akcja ciągła

 

& the romantic horse - Agnieszka Kucharska & Aleksandra Zielińska (koncert)

Dziewczyński duet, który powstał w trakcie podróży dookoła Islandii w lutym 2016r. Tworzymy kolaże z naszych głosów, szumów wody, dźwięków zardzewiałej piły, instrumentów i kamieni. Tymi dźwiękami opowiadamy jedną historię, która narasta i rozwija się bez końca. To opowieść o miłości, która płynie z okien XIX-wiecznej kamienicy wprowadzając przechodniów w trans.

miejsce: ul. Obrońców Stalingradu 17
dnia: 2.07.16; godzina: 15:00 - 17:00; czas trwania: akcja ciągła

 

Zanim Trzy Orły - Teatr Abanoia (instalacja/performance)

„Zanim Trzy Orły” to trzy ogromne kokony zawieszone na drzewach, z których nie wiadomo co się wypoczwarzy. Nie wiemy co lub kogo skrywają. Ich przyszłość jest nieznana, ponieważ jest sumą naszych ujawnianych i głęboko tajonych cech, zalet, wad, pasji. To, co w nich żyje, karmimy naszymi marzeniami, słabościami, lękami, oczekiwaniami i potrzebami.

To przewrotne, prowokacyjne pytanie o tożsamość mieszkańców Szczecina. Kim dzisiaj jesteśmy, skąd się wzięliśmy, kto był tu przed nami i kim będą ci, po nas. Czy kolejne pokolenia szczecinian rzeczywiście zasługują na porównanie z orłami, czy obecni mieszkańcy mają aspiracje być kojarzeni z tymi królewskimi ptakami.  Co skrywają kokony, zbudowane przez nas, z nas.

miejsce: Park Kasprowicza (aleja spacerowa między Pomnikiem Czynu Polaków a Amfiteatrem i Ptakami Hasiora)
dnia: 2.07.16; godzina: 16:00 - 17:00; czas trwania: akcja ciągła

 

Szmelc Band - Młodzież Ośrodka w Babigoszczy (koncert)

Szmelc Orchestra to zespół młodych ludzi z ośrodka w Babigoszczy, którzy za cel postawili sobie odnalezienie muzyki w przedmiotach zupełnie niemuzycznych: złom, odpadki czy inne elementy, które zwykle lądują na śmietniku, stały się dla nich pełnoprawnymi instrumentami muzycznymi. Koncert jest finałem warsztatów prowadzonych w ośrodku przez Piotra Klimka - kompozytora, laureata Nagrody artystycznej Miasta Szczecin oraz Rafała Krzanowskiego - perkusistę, wykładowcę, współtwórcę zespołu Sambal i założyciela BLOCO POMERANIA.

miejsce: „Podwórko Oriona” al. Jana Pawła II 42a wejście od ul. Śląskiej
dnia: 1.07.16; godzina: 15:30 i 16:30; czas trwania: 15 minut

 

Wstep wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

Mikroelementy
Mikroelementy
Mikroelementy
Mikroelementy
powrót