ROZŚWIETLANIE - warsztaty plastyczne Michała Jurysa

Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza

Akcja rozświetlania przestrzeni wokół Kany będzie zbudowana wokół tworzenia papierowych „chmur”, form z papieru. Płaski papier będziemy zamieniali na trójwymiarowe obiekty. Podczas samego procesu będzie wiele sytuacji dla rozwoju wyobraźni przestrzennej, kreatywnego myślenia, intuicyjnego odkrywania ukrytych talentów. Praca nad tworzeniem bowiem, odkrywaniem tych papierowych kształtów jest idealną sytuacją do wymyślania i zapisywania nowych pomysłów i marzeń. Celem Michała Jurysa bedzie pomóc wyzwolić naturalną kreatywność i opowiedzieć nasze historie w formie… papierowej. 

Spotkanie, kreatywny jam session, rozmowa, inspiracja, nieznane. Najważniejszym elementem akcji jest spotkanie. To dzięki wejściu w proces tworzenia, rozmowa z drugim, innym pozwoli nam odkryć coś nowego − o sobie, o otaczającym kawałku podwórka, bloku, miasta. To w wymianie doświadczeń, opowieściach o marzeniach, planach – czasem równie efemerycznych i ulotnych jak papierowe chmury. Jednak to praca z tym papierowym medium pomaga odkryć ukrytą siłe „tego, co słabe”, ciche.

„Niech się spełni to, co jest sądzone. Niech oni uwierzą. I niech się pośmieją ze swoich namiętności. Bo to, co oni nazywają namiętnością, w rzeczywistości nie jest energią duchową, lecz jedynie konfliktem pomiędzy duszą a światem zewnętrznym. A przede wszystkim niech uwierzą w siebie. I staną się bezradni jak dzieci, ponieważ słabość jest wielka, a siła jest niczym. W chwili narodzin człowiek jest słaby i wiotki, w chwili śmierci – twardy i sztywny. Gdy drzewo rośnie, jest delikatne i łamliwe, kiedy usycha i marnieje, umiera. Twardość i siła to towarzysze śmierci. Giętkość i słabość są przejawami życia. To, co zatwardziałe, nigdy nie wygra”. (Andriej Tarkowski) Michał Jurys (1978) jest absolwentem Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie (Holandia). Jest artystą i grafikiem, który pracuje z różnymi aspektami druku i papieru. Michał w swoich pracach koncentruje się na relacji między osobą i strukturami wokół niej. Wedle słów artysty, tym, co interesuje go najbardziej jest unikalne doświadczenie każdego z nas. Jego prace to zaproszenie do wejścia w przestrzeń pytań, kontemplacji i odkrywania. Obecnie mieszka i pracuje w Amsterdamie. Jest założycielem StudioM13 w Amsterdamie − przestrzeni dla interdyscyplinarnych spotkań, warsztatów i performasów. Od dwóch lat prowadzi kreatywne zajęcia dla dzieci w polskiej szkole w Delft. Od 2014 roku z Samga Nguyen prowadzi działalność jako Pear Paper. Jest to kreatywne duo, które poprzez swoje produkty chce inspirować do rozwoju i „życia pełnią życia”. Zeszyty, notesy i kartki z ich kolekcji są zapr oszeniem do zapisania swoich pomysłów i marzeń; unikalne lampy z papieru pomagają „bujać w obłokach” i wierzyć w piękno własnej unikalności. W Pear Paper Samga i Michał łączą pasję do papieru i typografii z tradycyjnymi technikami drukarskimi.

 

Projekt „Spoiwa Kultury 24H. Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza“ jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Projekt ”Spoiwa Kultury 24H. Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza“ wird durch die Europäische Union aus Mitteln des Europäischen Fonds für regionale Entwicklung unterstützt (Fonds für kleine Projekte im Rahmen des Kooperationsprogramms Interreg V A Mecklenburg-Vorpommern / Brandenburg / Polen in der Euroregion Pomerania).

powrót