DZIEŃ SZÓSTY

Dzień szósty (28 czerwca) to dzień odwróconego Karnawału, przewrotnych współczesnych Dionizjów, które im bardziej zanurzone są w żywiole zabawy, tym boleśniej dotykają pamięci czasu Przejścia. Rosyjski teatr Akhe na każdym poziomie swoich działań tworzy rzeczywistość alternatywną, absurdalną, komiczną i tragiczną jednocześnie, pełną nostalgii i pełną dystansu. A wieczorem – FINAŁ MUZYCZNY, prosto z Arizony.

 

godzina 19, „Democracy” – spektakl Teatru Akhe (Rosja), Gryf Nieruchomości – wejście z Nabrzeża Starówka

godzina 21, Orkesta Mendoza (USA/Portugalia), koncert, Łąka Kany 

 

Jak to się dzieje, że pompon z beretu staje się piłką, która płynie w przestrzeń po niewidzialnym torze? Że kiedy proszek zasypuje oczy aktora, powodując u niego sztuczne łzy, widza ściska za gardło? Plastyka sceniczna, inżynieria, alchemia, abstrakcyjny humor sprawiają, że wsiąkam całkowicie i daję się wciągnąć w cudownie wizualne „oszustwo”. Akhe to dwóch charyzmatycznych artystów – Maxim Isaev i Pavel Semchenko, tworzących światy przez obrazy. Owe obrazy wypełniane są emocjami za pomocą niezwykłych rozwiązań techniczno-technologicznych, bez potrzeby używania klasycznych technik  aktorskich. Niezwykła wyobraźnia połączona z ekstremalizmem rozwiązań powoduje niezapomnianą mieszankę wybuchową. Ogromną przyjemnością jest poznawanie tego świata zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. 

Miałam szczęście uczestniczyć w procesie twórczym budowania spektaklu plenerowego „Gap Filling”(koprodukcji Teatru Kana&Teatru Akhe). Nadawanie życia obiektom, które stają się niezbędne w opowiedzeniu ważnej historii, często osobistej i dotkliwej, realizowanie wizji, kreowanie wspólnie nowej rzeczywistości to niezwykłe doświadczenie. A kolejne nasze wspólne wyzwanie jest właśnie w procesie... 

Chcąc dzielić z Państwem przyjemność i ciekawość podążania za szalonym światem tej alchemicznej grupy, zapraszam na spektakl „Democracy”. Uchylając rąbka tajemnicy: zamówiliśmy właśnie 600 litrów oleju. W jaki sposób zostanie wykorzystany? Czym nas zaskoczą? Jak daleko tym razem przesuną granice?

Bibianna Chimiak

 

powrót