ARCHIVE, Arkadi Zaides – spektakl

TRAFO Trafostacja Sztuki

B’Tselem to Izraelskie Centrum Informacji Praw Człowieka na Terenach Okupowanych. W 2007 roku organizacja zainicjowała projekt, w ramach którego rozdano kamery wideo  Palestyńczykom zamieszkującym tereny ogarnięte konfliktem.

Celem projektu jest zapewnienie ciągłej dokumentacji dotyczącej naruszeń praw człowieka oraz unaocznienie warunków panujących na Zachodnim Brzegu zarówno izraelskiej, jak i międzynarodowej opinii publicznej. W spektaklu „Archive” Arkadi Zaides pogłębia swoje artystyczne badania nad trwającym konfliktem w Izraelu/Palestynie. Spektakl zrealizowany został na podstawie wybranych materiałów filmowych znajdujących się w archiwach B’Tselem.

Zaides naprowadza uwagę widzów ku ciałom Izraelczyków, sposobie ich uchwycenia przez kamerę oraz ku reakcjom fizycznym, do których uciekają się w różnych konfrontacyjnych sytuacjach. Palestyńczycy pozostają poza kadrem.Niemniej ich ruch, głos i punkt widzenia są mocno obecne, determinując perspektywę widza. Chociaż materiały filmowane przez operatorów-amatorów ujawniają rzeczywistość lokalną, Zaides pragnie omówić ją szerzej, stawia bardziej uniwersalne pytanie: jaki jest potencjał przemocy osadzony w każdym indywidualnym ciele i jaką cenę płaci wspólnota za kontrolowanie drugiego.    

Zaides wyłuskuje i wykorzystuje poszczególne gesty i głosy uchwycone w materiałach wideo, identyfikuje się z nimi, stopniowo je ucieleśniając. Podczas gdy jego ciało przekształca się w żywe archiwum, nasuwają się pytania o uczestnictwo i odpowiedzialność.

 

Arkadi Zaides urodził się w 1979 roku na Białorusi. W roku 1999 wyemigrował do Izraela. Ukończył studia w Theater School w Amsterdamie w ramach Amsterdam Master Of Choreography Program (NL). Tańczył (między innymi) w Batsheva Dance Company oraz Yasmeen Godder Dance Group. Od 2004 roku pracuje jako niezależny choreograf. W ostatnich latach mocno angażował się w projekty artystyczne podejmujące temat izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Jest jednym z nielicznych choreografów izraelskich angażujących się w dyskusję o aktualnej sytuacji politycznej poprzez swoją praktykę artystyczną. Ostatnio mieszka i pracuje Brukseli.

www.arkadizaides.com

 

materiały archiwalne: wolontariusze „Camera Project" z B'Tselem − The Israeli Center for Human Rights in the Occupied Territories: Iman Sufan, Mu'az Sufan, Bilal Tamimi, Udai 'Aqel, Awani D'ana, Bassam J'abri, Abu 'Ayesha, Qassem Saleh, Mustafa Elkam, Raed Abu Ermeileh, Abd al-Karim J'abri, Issa 'Amro, Mu’ataz Sufan, Ahmad Jundiyeh, Nasser Harizat, Abu Sa'ifan, Muna A-Nawaj'ah, Oren Yakobovich, Nayel Najar 

koncepcja i choreografia: Arkadi Zaides 

konsultant wideo: Effi i Amir (Effi Weiss i Amir Borenstein) 

dźwięk i dramaturgia głosu: Tom Tlalim 

konsultacja artystyczna: Katerina Bakatsaki 

asystent choreografa: Ofir Yudilevitch 

kostiumy: Adam Kalderon 

światło: Thalie Lurault 

interfejs zdalnego sterowania: Pierre-Olivier Boulant 

dyrektor techniczny: Etienne Exbrayat 

technika dźwięku: Cyril Communal 

produkcja: Simge Gücük 

specjalne podziękowania dla Myriam Van Imschoot

produkcja: Arkadi Zaides 

dystrybucja międzynarodowa: Key Performance Julia Asperska & Koen Vanhove 

loprodukcja: Festival D’Avignon (FR), CDC Toulouse (FR), Theatre National De Chaillot (FR), CNDC Angers (FR), The Emile Zola Chair for Human Rights (IL)

rezydencje w: CDC Toulouse (FR), CNDC Angers (FR), STUK Leuven (BE), Theatre National De Chaillot (FR), WP Zimmer (BE), Amsterdam Master of Choreography (NL) 

Institut des Croisements/Arkadi Zaides wspierany jest przez Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji (French Ministry of Culture and Communication) i DRAC Auvergne-Rhône-Alpes.

powrót