Voxtra

Zespół łączy w intrygującą całość wyjątkowe tradycje śpiewu z różnych stron świata. To fuzja, ale bez kompromisów, w której każda tradycja zachowuje swój odrębny charakter. W trakcie koncertu usłyszeć będzie można  izo-polifoniczny lament z  Albanii, wiejskie cantu a tenore z  Sardynii, styl beko z południowej części Madagaskaru czy belgijską pieśń ludową. Zarówno repertuar grupy, jak i sposób jego wykonywania, polegający często na równoległym śpiewie pieśni pochodzących z różnych tradycji, posiadających wspólną tonację lub rytmikę, jest wspaniałym przykładem siły pieśni, dialogu, w jakim odrębne kultury mogą względem siebie pozostawać, dopełniając i wzbogacając się wzajemnie. Zespół składa się z muzyków mieszkających i tworzących na co dzień w wieloetnicznej Brukseli.


W skład zespołu wchodzą m.in.:
 
Talike Gellé (Madagaskar) to kompozytorka, wokalistka, storytellerka  i perkusistka. W wieku 13 lat, zainspirowana kulturą  griotów Antadroy założyła swój pierwszy zespół w swojej rodzinnej wsi Ifotake. W 1995 roku w Belgii, stworzyła swoje pierwsze kobiece trio wokalne śpiewające a cappella, NY Ajaja. Wydała 5 płyt CD, zdobywała liczne nagrody zarówno w Belgii jak i poza granicami.

Tenore de Monte de Arvu (Sardynia). Śpiewacy Tenore de Monte de Arvu wyemigrowali do belgijskiej Limburgii ze swojej wioski  położonej u podnóża gór Montalbo w Sardynii. Muzycy są  spadkobiercami  niezwykle interesującej  sardyńskiej tradycji śpiewu wielogłosowego. Ich repertuar obejmuje nie tylko  pieśni  pasterskie  „Canto a tenore ", ale także pieśni „Cu ballu” śpiewane podczas zabaw oraz  inne tradycyjne pieśni ludowe z Sardynii.

Gjini Family (Albania) Gramoz, Ylber i Brihans Gjini należą do utalentowanej rodziny albańskiego pochodzenia. Ojciec ( Gramoz) wchodził w skład słynnego Tirana Ensemble,  zespołu który jako jedna z nielicznych wykonywał bogaty pochodzący z róznych regionów Albanii repertuar pieśni iso-polifonicznych. Pieśni wykonywana przez rodzinę Gjini to elegie, opowieści historyczne i epickie poruszające ciągle żywe tematy takie jak  miłość, uwodzenie, emigracja, utrata czy śmierć.  Lider zazwyczaj wykonuje główną linię melodyczną do której  chór tworzy niepowtarzalną, poruszającą i żywą odpowiedź.

Zespół  VOXTRA został powołany dzięki działalności Muziekpublique – organizacji pozarządowej, działającej w Brukseli, która prowadzi cykliczne warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach pochodzących z różnych tradycji i obszarów kulturowych. Jest to forma aktywizacji przebywających tam imigrantów, którzy są zarówno nauczycielami jak i uczestnikami kursów. Oprócz warsztatów Muziekpublique organizuje koncerty i wydaje płyty, wspierając działalność i rozwój stworzonych w ten sposób wielokulturowych zespołów muzycznych.

www.muziekpublique.be

Wstep wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

powrót