Kabaret Olbrzymów

Kabaret Olbrzymów przedstawia obrazy nędzy i rozpaczy, cierpienia ludu prostego, wyniosłość urzędników, pychę sponsora, miałkość artystów. A wszystko to spisane z zatroskanych serc ojców – tak zaczyna się kabaret. Potem następują po sobie żywe obrazy, piosenki, skecze. Wszystko w klimatach absurdalnych i surrealistycznych. Chyląc kapelusza przed wielkimi mistrzami surrealizmu i Edwardem Learem, próbujemy tworzyć własne brzmienia. To trochę przypomina brzęczenie muchy wobec tamtych „historycznych trąb przełomu”. Mamy nadzieję, że łażąc tą muchą po suficie, dostarczamy widzom nową perspektywę.

www.teatrcinema.pl

Teatr Cinema powstał w 1992 roku w Michałowicach i tworzą go zawodowi aktorzy, plastycy i muzycy. Nazwa zespołu związana jest z przedstawieniem Cinema. Ludzie pułapki – sytuacje pułapki z 1991 r., które w jeleniogórskim dramatycznym Teatrze im. Cypriana Norwida współtworzyli późniejsi członkowie Cinemy. Założycielami grupy byli: Katarzyna i Zbigniew Szumscy – malarze, absolwenci gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, oraz: Mariusz Mielęcki, Tadeusz Rybicki, Jan Kochanowski, Bogusław Siwko, Dariusz Skibiński. Pierwszymi realizacjami zespołu z Michałowic były spektakle: Dong (1992 r.), Bilard (1994 r.), Nie mówię tu o miłości (1994 r.), Tak. To Tu (1998 r.) oraz pierwsze kabarety Kabaret olbrzymów. Wieczór i „Kairo” (1996 r. w tym samym roku zrealizowany dla TVP Wrocław) i Kabaret olbrzymów. Wieczór II „Tatiana”(1998 r.), które od początku wyznaczyły charakterystyczną dla Cinemy estetykę.

Teatr Cinema tworzy plastyczny teatr ruchu, z dużym znaczeniem muzyki, z narracją opatrzoną absurdem i humorem, z charakterystycznym bohaterem (najczęściej ubranym w melonik), wieloma inspiracjami (malarskimi, muzycznymi) i silnym wpływem teatru Tadeusza Kantora. Wraz z kolejnymi realizacjami – Miałem taki sen (2002 r.), Albert Lux (2003 r.) – zmieniał się skład zespołu (dołącza między innymi Małgorzata Walas-Antoniello), niezmiennie jednak autorem tekstów, scenariuszy i scenografii oraz reżyserem wszystkich przedstawień Cinemy jest Zbigniew Szumski, dyrektor teatru. Zespół występował na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Współpracował także z teatrami ze Szwajcarii, Izraela, Meksyku i Niemiec. Teatr Cinema jest organizatorem Festiwalu Muzyki Teatralnej, który w październiku 2015 roku odbył się już po raz jedenasty.

Wstep wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

powrót