PIEŚŃ PAMIĘCI

film dokumntalny, 72’, reżyseria Nathalie Rosetti i Turi Finocchiaro, Belgia/Francja/Polska 2015

Aby podtrzymać tradycję ormiańskiej pieśni liturgicznej, zagrożonej zapomnieniem, dwoje Ormian z diaspory ormiańskiej, Aram oraz Virginia Kerovpyan wraz z Jarosławem Fretem i międzynarodową grupą aktorów z Teatru ZAR z Wrocławia, wybierają się w podróż do miejsc, skąd ta sztuka się wywodzi, do Anatolii. W czasie wyprawy wychodzi na jaw bogactwo unicestwionej kultury i tragiczna historia zgładzonego narodu. Śpiew staje się wtedy źródłem prawdy, życiodajnym powiewem oraz językiem tworzenia.
 

To, co nas porywa w pracy nad filmami dokumentalnymi, to spotkania ze zwykłymi ludźmi i ich niecodziennymi opowieściami. Kiedy ich historie stają się wyzwaniem dla naszych przekonań, gdy przełamują bariery, uprzedzenia i stereotypy oraz pozwalają nam zobaczyć rzeczy inaczej, czujemy konieczność opowiedzenia o tym przez film. Chcemy z jak największą liczbą ludzi podzielić się dostępem do historii i naszego dla nich zdumienia. Opowieści, które zawierają element odrodzenia wpływają na nas szczególnie.

Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro
 

Historia odkrywania miejsc gdzie istniała, dzisiaj zapomniana, kultura Ormian, spuentowana jest w filmowej opowieści scenami z „Armine, Sister”, spektaklu który w dramatycznej formie odwołuje się do tragicznych wydarzeń w Turcji sprzed stu lat.

powrót