TIME HAS FALLEN ASLEEP IN THE AFTERNOON SUNSHINE - METTE EDVARDSEN (Norwegia)

Prace Mette Edvardsen lokalizują się w polu sztuk performatywnych, ale jednocześnie eksplorują inne media i formaty – jak wideo, czy słowo. Przez wiele lat pracowała jako tancerka i performerka dla Les Ballets Contemporains de la Belgique z Hansem Van den Broeck (1996-2000) i Christine De Smedt (2000-2005). Jej autorska praca rozwija się od 2002 roku, ma na swoim koncie kilka ważnych, docenionych przez międzynarodową publiczność spektakli i akcji performatywnych: every now and then (2009), Black (2011), czy właśnie Time has fallen asleep in the afternoon sunshine (2010). Akcja odbywa się w przestrzeni miejskiej biblioteki. Grupa osób tworzy tam “bibliotekę żyjących książek” (wcześniej każda z nich wybrała  jedną ważną dla siebie książkę i nauczyła się jej na pamięć). Każdy widz może  wypożyczyć jedną z nich – idą wtedy razem w  wybrane miejsce (biblioteczne fotele, kawiarnia, park) i książka się opowiada. Pomysł biblioteki żywych książek pochodzi z powieści science fiction 451 stopni Fahrenheita. Jest to wizja przyszłego społeczeństwa, w którym książki są zakazane i palone, ponieważ uważa się je za niebezpieczne. Podziemna społeczność ludzi, która chce ocalić pamięć i myśl, uczy się ich na pamięć. Książki czyta się, aby zapamiętać, a pisze, żeby zapomnieć. Zapamiętywanie książki to sposób jej „przepisania”. W procesie zapamiętywania czytelnik na chwilę wchodzi na miejsce pisarza, a raczej sam staje się książką. Zapewne zanim zdołasz dotrzeć do końca, zapomnisz początek. Uczenie się książki na pamięć to bieżąca aktywność. Nie ma żadnego ostatecznego lub materialnego celu do osiągnięcia, praktyka nauki książek na pamięć to ciągły proces zapamiętywania i zapominania.

Tytuł wydarzenia to zdanie pochodzące z książki Alexandra Smitha, które pojawia się w powieści Raya Bradbury’ego 451 stopni Fahrenheita z 1953 roku.

Żywe książki po polsku:
Wilgotne miejsca – Charlotte Roche
Wiedźmin – ostatnie życzenie – Andrzej Sapkowski
Tao Kubusia Puchatka – Benjamin Hoff
Gwiazd naszych wina – John Green

Żywe książki po niemiecku:
Faust – Johan Wolfgang von Goethe
Loslabern – Rainald Goetz

Żywe książki po angielsku:
Fear and Loathing in Las Vegas – Hunter S. Thompson
Bartleby, the Scrivener – Herman Melville

pomysł i realizacja: Mette Edvardsen
oraz: David Helbich, Dominik Smaruj, Ewa Chmielewska, Kamil Małecki, Katarzyna Stankiewicz, Katja Dreyer, Kristien Van den Brande.
produkcja: Helga Duchamps/duchamps vzw oraz Mette Edvardsen/Athome
koprodukcja: Kunstenfestivaldesarts (Brussels), DanceUmbrella (London),Dubbelspel

http://www.metteedvardsen.be

powrót

Strona projektu towarzyszącego festiwalowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Teatr Kana Szczecin