A FILETTA (Korsyka)

A Filetta męska grupa śpiewacza zajmująca się tradycją korsykańskiego śpiewu wielogłosowego  to najważniejsza i najbardziej rozpoznawalna formacja muzyczna tej wyspy. Zespół został założony w 1978 przez Michele Frassati i Jean-Claude Acquaviva głównie  po to, aby podtrzymać nezwykle starą, unikalną korsykańską tradycję śpiewu polifonicznego. Między innymi dzięki ich działalnościi muzyka ta nie tylko przetrwała kryzys, ale nabrała obecnie nowego rozmachu objawiającego się zarówno zwiększeniem liczby korsykańskich tradycyjnych zespołów śpiewaczych jak i bogactwem nowych form kompozycyjnych tworzonych z zachowaniem tradycji.   Zespół stale współpracuje z teatrem, teatrem tańca, operą, a przede wszystkim z twórcami muzyki filmowej. Szczególnie owocna jest współpraca z francuskim kompozytorem Bruno Coulais. Zespół interpretował 10 ścieżek dźwiękowych jego autorstwa, w tym nagrodzoną w 2000 roku Cezarem i Golden CD kompozycję do filmu Himalaya. Na koncie grupy są także: Złoty Diapazon 1993, Choc du Monde de la Musique 1993 i 1995 oraz Grand Prix de l'Académie Charles Cros 1995 i 2008. Zespół nagrał dotychczas ponad 20 płyt.

Grupa A Filetta została powołana do życia w październiku 1978 roku. Nie wiedzieliśmy wówczas – i nadal nie wiemy – czy był to wymarzony projekt, czy zaprojektowane marzenie. Szkic domu, który jest zawsze otwarty, w którym splecione dusze mogą znaleźć schronienie w swym dążeniu do wieczności, splatając i rozplatając wątki tego pradawnego sposobu dzielenia się pieśnią. Marzenie o łodzi bez portu, która wyrusza nigdzie, by żeglować gdziekolwiek, gdzie odwieczne latarnie mogłyby pewnego dnia powiedzieć: „rozległe obszary wiecznego szczęścia można znaleźć właśnie tam, między wami, w dzielonej wspólnie krótkiej chwili”. Koncerty stanowią wierne odzwierciedlenie tego poszukiwania, podjętego przez tych, którzy zawsze wiedzieli, że tożsamość, wbrew pozorom, wymaga nieustannego ruchu (…). Nasz program zawiera najważniejsze dzieła z historii istnienia grupy, od najbardziej archaicznych, tradycyjnych pieśni korsykańskich, po najbardziej współczesne utwory (pieśni świeckie i sakralne).

L'HUMANITE

„Polifonia grup, odległa od sztywnej partytury, odnajduje swoje siły – wręcz przeciwnie – w życiu i emocjach wytwarzanych przez pracę nad barwami głosu każdego z jej członków. Gardłowe dźwięki, nosowa muzykalność pewnych sylab, mieszanka intonacji... Cały kunszt śpiewaków A Filetty jest wzmocniony przez złożoną harmonię, której sekret znają tylko oni”.

L'EXPRESS

„Głosy A Filetta przemawiają w tym samym stopniu do naszych uszu, co do naszej skóry (...). Obdarzeni  uniwersalnym talentem wokaliści A Filetta wyśpiewują duszę swej wyspy”.

LA TERRASSE

„Niezależni i twórczy śpiewacy z grupy A Filetta potwierdzają swoją niezgodę na zredukowanie ich do roli strażników świątyni sztuki wokalnej Korsyki, skupionych na dziedzictwie i jemu oddanych. Ich żywy i natchniony zespół, jest bez wątpienia zakorzeniony w tradycji ojczystej wyspy, lecz zarazem spogląda śmiało w niebo, jak paproć, od której wziął swą nazwę”.

www.afiletta.com

powrót

Strona projektu towarzyszącego festiwalowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Teatr Kana Szczecin