PŁONĄCE MIASTO

2014-06-08 22:10:56

Podczas trwania Festiwalu Spoiwa Kultury będą zbierane pieniądze na Polską Akcję Humanitarną w ramach projektu Płonące Miasto.

Płonące miasto to projekt zainicjowany przez ludzi, którzy chcą pomóc w zbieraniu środków na pomoc dla uchodźców wewnętrznych w objętej wojną w Syrii. Wojną, która trwa tak długo (i tak od nas daleko), że już dawno przestała być obecna w naszych mediach. Jest za to obecna w losach setek tysięcy ludzi, którzy w tej właśnie chwili tracą wszystko, co mają i coraz częściej nie mają już dokąd uciekać.

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Przypominamy sobie czas, kiedy na oczach całego świata ginęło miasto. Dla tych, którym jest trudno patrzeć obojętnie na płonący Damaszek, oczywiste jest, że najlepszym uczczeniem pamięci tych, którzy wtedy zginęli, jest konkretna, realna pomoc tym, którzy giną teraz.

Trwający już 3 rok z rzędu konflikt w Syrii jest jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Za granicę uciekło już 2,5 miliona ludzi, 9 milionów zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i pozostaje w obrębie objętego wojną kraju. Co najmniej połowa z nich to dzieci. Brakuje wszystkiego. Inicjatorzy akcji nie są żadną organizacją – są ludźmi, którzy chcą przypomnieć nam wszystkim, że możemy pomóc, wspierając działającą na granicy z Syrią (w bardzo trudnych warunkach) Polską Akcję Humanitarną, która dostarcza wodę, dowozi chleb, zapewnia opiekę medyczną docierając do ponad 7 tysięcy osób w okolicach południowego Idleb i północnej Hamy. Środki, zgromadzone na jej koncie (z dopiskiem „Płonące miasto”), pomogą zakupić, wyposażyć i utrzymać w eksploatacji mobilną klinikę, niosącą pomoc 300 chorym tygodniowo. Czyny i pomoc – zamiast słów i gestów. Bandaże zamiast świeczek. Co Ty na to?

powrót


Strona projektu towarzyszącego festiwalowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Teatr Kana Szczecin